00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Ceramika z Bolesławca to kontynuacja średniowiecznej tradycji w tym regionie

NIEPOWTARZALNE TRADYCYJNE WZORY SĄ ROZPOZNAWALNE NA CAŁYM ŚWIECIE

Boleslawiec ceramics Rzemiosło ceramiczne w Bolesławcu sięga swym początkiem czasów średniowiecza. Rozkwit technik ceramicznych nastąpił w XVIII wieku, kiedy to zastosowanie nowego sposobu zdobienia - brązowe szkliwo z białymi nakładkami - spowodowało, iż ceramika z Bolesławca stała się znana i poszukiwana w całej Europie, nie omijając nawet dworów królewskich. W  drugiej połowie XIX wieku popularność na rynku europejskim zyskał fajans. Ekspansja nowego tworzywa stanowiła prawdziwe wyzwanie dla bolesławieckich garncarzy, którzy aby uatrakcyjnić swoje wyroby zaczęli stosować barwną dekorację stempelkową na białym tle. Tradycje doskonałej ceramiki z Bolesławca kontynuowane są również obecnie, a wspomniana metoda stempelkowa w ostatniej dekadzie przeżyła prawdziwy renesans.

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz w Bolesławcu od ponad 20 lat promuje bolesławiecką ceramikę na świecie. Ręczna produkcja, oparta na tradycyjnej technologii z jednej strony oraz otwartość na nowe elementy zdobnicze i współpracę z artystami sprawiły, że „Manufaktura” wyznacza nowe trendy i zalicza się do grona najważniejszych wytwórców bolesławieckiej ceramiki. Wyroby firmy były wielokrotnie wystawiane na najważniejszych targach dekoracji i wyposażenia wnętrz – Ambiente we Frankfurcie. Swoją misję, czyli przekazanie tradycji bolesławieckiej ceramiki kolejnym pokoleniom, „Manufaktura” realizuje poprzez otwarte dla zwiedzających Żywe Muzeum Ceramiki. Artyści współpracujący z wytwórną naczyń czerpią inspirację z czterech żywiołów: wiatru, ziemi, wody i ognia, tworząc niepowtarzalne wzory. 

http://polish-pottery.com.pl

Jeszcze w końcu XIX wieku powstała w Bolesławcu szkoła ceramiczna kształcąca dobrych rzemieślników i artystów o wyrafinowanym smaku. Obecnie nowe oblicze ceramice artystycznej nadają artyści i projektanci będący najczęściej absolwentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zakładem najpełniej nawiązującym do najlepszych tradycji rzemiosła artystycznego regionu jest Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”, która rozpoczęła działalność w 1950 r. w dawnym zakładzie „Paul und Sohn” (1893 - 1945). W tej firmie powstają właśnie najciekawsze wzory, zdobywające uznanie na świecie, łączące wielowiekowe tradycje form z użytkowymi wyzwaniami nowoczesności. O potencjale zakładu świadczy fakt, iż obecnie Spółdzielnia „Ceramika Artystyczna” wytwarza 900 form i 5000 wzorów dekoracji. Od wielu lat najbardziej poszukiwane są naczynia z dekoracją stempelkową pokrywającą gęsto całą formę lub tworzącą dekoracyjne układy. Motywów wykorzystywanych do zdobienia jest przy tym bardzo wiele : od tradycyjnych kółek, kropek, rybich łusek czy pawich oczek, po nowe, nieregularne kształty o niezliczonych wręcz odmianach. Dominujące obecnie kolory to przede wszystkim kobaltowy błękit, brązy, zielenie i żółcie - barwniki, które wytrzymują bardzo wysoką temperaturę wypału. Naczynia dekorowane są ręcznie tradycyjną metodą stempelkową (drobne wzory nanoszone są ręcznie za pomocą specjalnych stempli z gąbki morskiej oraz pędzelkami), przy zastosowaniu szkliw i farb bezpiecznych ekologicznie (nie zawierających kadmu i ołowiu). Różnorodny asortyment form sprawia, iż naczynia kamionkowe doskonale komponują się w różnych rodzajach wnętrz i umożliwiają użycie rozmaitych dodatków typu obrusy lniane, haftowane, satynowe itp... Bardzo urozmaicona jest również funkcja naczyń kamionkowych, które umożliwiają podawanie różnych posiłków, podgrzewanie w kuchenkach mikrofalowych, zapiekanie potraw w piekarnikach. Kamionka bolesławiecka jest bowiem żaroodporna, kwasoodporna i nieprzeciekliwa. Walory artystyczne wyrobów idą w parze ze znakomitą jakością tych naczyń, co zaowocowało przyznaniem Spółdzielni „Ceramika Artystyczna” wielu prestiżowych nagród, medali i wyróżnień na międzynarodowych i krajowych konkursach. Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” 90 % wyrobów eksportuje do 25 krajów świata, w tym przede wszystkim ok. 50 % na rynek amerykański. Sukcesy na wystawach i targach m. in. w Paryżu, Berlinie, Amsterdamie, Kopenhadze, Frankfurcie nad Menem, Nowym Jorku, Tokio oraz stale poszerzająca się działalność reklamowo - promocyjna sprawia, że Spółdzielnia „Ceramika Artystyczna” może rozwijać się dynamicznie i jest w stanie zrealizować każde zamówienie gwarantując najwyższą jakość i wybitną wartość artystyczną oferowanych wyrobów. 

www.ceramika-artystyczna.pl/

Czas dojazdu z Gościńca Pod Zielonym Jajem do Bolesławca – 20 minut

więcej informacji tutaj