00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Zwiedź Jelenią Górę i Cieplice

Jelenia Góra i Cieplice – miasto w kotlinie

Jelenia GoraUlokowane w centrum śródgórskiej kotliny miasto jest administracyjnym, turystycznym i gospodarczym sercem regionu oraz stolicą Euroregionu "NYSA", skupiającego przygraniczne tereny Polski, Czech i Niemiec. Jelenia Góra to największa miejscowość w Sudetach Zachodnich, z wielowiekową tradycją, wspaniałymi zabytkami i niepowtarzalnym widokiem na Karkonosze. Atrakcyjne położenie na szlaku komunikacyjnym oraz znaczące walory turystyczne, uzdrowiskowe, krajoznawcze i rekreacyjne zadowolą każdego miłośnika aktywnego wypoczynku w pięknej scenerii. Prawie w połowie drogi między dworcem kolejowym a centrum wznosi się przy ul. 1 Maja najokazalszy jeleniogórski zabytek - poewangelicki kościół Łaski Krzyża Św., po 1946 r. jako katolicki pw. Podwyższenia Krzyża Św. Jest to niemal dokładna replika sztokholmskiego kościoła św. Katarzyny, zaprojektowana przez znakomitego M. Frantza i wybudowana w latach 1709-18 na planie krzyża greckiego, ale o przedłużonym ramieniu prezbiterialnym. Mimo pożaru i kilkukrotnych remontów (ostatni w 1997 r.) zachował pierwotną sylwetę, która z daleka wyróżnia się potężną kopułą, zwieńczoną wysokim, dwuprześwitowym hełmem o charakterze wieży. Po ostatniej wojnie wnętrze przystosowano do nowego kultu, ale nadal porusza ono oryginalnością i pięknem. Kościołów jest otoczony przez zadrzewioną pozostałość po cmentarzu ewangelickim. Przy zbiegu ulic 1 Maja i Klonowicza na miejscu gotyckiej kaplicy stoi wzniesiona w latach 1737-38 barokowa kaplica św. Apostołów Piotra i Pawła. Od 1948 r. jest to cerkiew prawosławna. Obecne wyposażenie pochodzi ze zniszczonych w czasie wojny cerkwi ze wschodniej Polski.

Znaczącą pozostałością obwarowań miejskich, zachowanych przede wszystkim w północnej części centrum, jest wyniosła Baszta Bramy Wojanowskiej z XIV-XV w, przebudowana w XVIII w. Wieńczy ją kryty ganek straży, a nad nim -jednoprześwitowy hełm. W 1514 lub 1516 r. dobudowano do wieży basteję, którą przerobiono na kaplicę św. Anny. Obecna forma to wynik gruntownej zmiany dokonanej przez jezuitów wedle projektu K. Jentscha z latach 1709-15. Dość skromne wyposażenie i fresk mają barokowe pochodzenie. 
Nieco z boku, przy pl. Kościelnym, wyróżnia się gotycka bryła kościoła św. św. Erazma i Pankracego, budowana od 1 poł. XIV w. do 1 poł. XV w. na miejscu starszego. Sklepienia powstały w następnym stuleciu, a dokonane kilkukrotnie przebudowy nie zmieniły gotyckiego charakteru świątyni. Ta kamienna bazylika ma 56 m długości, 21 m szerokości i 24 m wysokości. Cenne są dwa portale wejściowe, liczne są kamienne dekoracje zewnętrzne. 
Obok wznosi się okazałe, 2-kondygnacyjne dawne kolegium jezuickie w formie barokowo-klasycystycznego pałacu na planie podkowy (1 poł. XVIII w.). Na ścianie zegar słoneczny z ok. 1736r.
Pierzeje ładnie prezentującego się rynku (pl. Ratuszowy) stanowią odbudowane lub zrekonstruowane kamienice, z których wiele zachowało jedynie arkadowe fasady, głównie barokowe i klasycystyczne. Pośrodku w XVI r. stanął ratusz, który po kolejnych katastrofach budowlanych zyskał w latach 1744-49 dzisiejszą klasycystyczną bryłę na podstawie projektu C.G. Hedemanna. 
Spośród wielu zabytkowych budowli, pochodzących z przełomu XIX/XX w. i stopniowo odnawianych, warto obejrzeć secesyjny teatr przy al. Wojska Polskiego (okazały budynek z 1904 r. wg projektu R. Daehmela), już modernizujące Muzeum Karkonoskie, które w 1914 r. dla Towarzystwa Karkonoskiego zaprojektował K. Grosser, i secesyjną pocztę główną z 1912 r. o rozbudowanej, okazałej fasadzie.

Najbardziej urokliwą częścią tego rozległego miasta są Cieplice. Jest to najstarszy w Polsce, założony w 1281 roku kurort, będący dziś uzdrowiskową częścią Jeleniej Góry. Wdzięk, zaciszność oraz klimat szacownego uzdrowiska, położonego u stóp Karkonoszy, w sercu Kotliny Jeleniogórskiej doceniają przybywający tu liczni kuracjusze. Na przestrzeni wieków Uzdrowisko Cieplice odwiedzili m. in. kanclerz  wielki litewski Albrycht Stanisław Radziwiłł (1653), kasztelan wieluński Zygmunt Radziwiłł (1677), prymas Michał Radziejowski (1692), Johann Wolfgang Goethe (1790), król pruski Fryderyk Wilhelm III z żoną (1800), John Quincy Adams późniejszy prezydent USA (1800), Hugo Kołłątaj (1792 i  1808), Józef Wybicki (1802) oraz Izabella Czartoryska (1816).  Najznakomitszym gościem w Cieplicach była królowa polska Marysieńka Sobieska, która bawiła tu z licznym dworem w 1687 r.

Dzisiaj Cieplice to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. Największym skarbem Cieplic, któremu uzdrowisko zawdzięcza nie tylko swą nazwę, ale przede wszystkim renomę i uznanie w niemal całej Europie, są wody leczniczo-termalne. W Cieplicach występują wody słabo zmineralizowane fluorkowo-krzemowe. Temperatura wody dochodzi do 90 stopni Celsjusza, co czyni cieplickie źródła najgorętszymi w Polsce. Uzdrowisko Cieplice stara się odpowiednio spożytkować ten dar natury. To miejsce ołożone jest na wysokości 350m n.p.m. w centrum Kotliny Jeleniogórskiej otoczonej przez cztery pasma górskie: Karkonosze, Izery, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Klimat kotliny charakteryzuje się częstymi zmianami pogody, dość silnymi wiatrami, znacznymi dobowymi wahaniami temperatury i ciśnienia oraz dużym rocznym nasłonecznieniem.

więcej przydatnych informacji

Czas dojazdu z Gościńca Pod Zielonym Jajem do Złotoryi - około 45 minut.