00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Odkryj magię Dolnego Śląska

ZWIEDZANIE DOLNEGO ŚLĄSKA I KRAINY WYGASŁYCH WULKANÓW

Lower SilesiaZ uwagi na warunki naturalne i krajobrazowe Dolny Śląsk jest wprost wymarzonym miejscem rekreacji dla wszystkich ceniących sobie aktywny wypoczynek - tak latem, jak i zimą. Gęsta sieć szlaków turystycznych wiodących przez najbardziej urokliwe zakątki Sudetów przyciąga rzesze turystów szukających kontaktu z naturą. Szczególnie warte polecenia dla turystów-wędrowców wydają się być tereny dwóch parków narodowych - Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Parku Narodowego Gór Stołowych, choć także w innych zakątkach nietrudno jest znaleźć wiele interesujących miejsc i atrakcji. Dość powiedzieć, że w Sudetach jest oznakowanych ponad 2000 km szlaków turystycznych, a Główny Szlak Sudecki, prowadzący od Paczkowa po Świeradów Zdroj liczy aż 350 km. 

Rozmaite szlaki prowadzące przez sudeckie pasma wyśmienicie nadają się do uprawiania, zdobywającego coraz większą popularność, nordic walkingu. Ta forma wędrówki, w połączeniu z obcowaniem z naturą i pięknem górskiego krajobrazu, pozwala na regenerację sił witalnych organizmu i prawdziwie aktywny wypoczynek.
Na potrzebujących odpoczynku turystów czekają na górskich szlakach liczne schroniska, oferujące swym gościom możliwość zaspokojenia pragnienia, ciepły posiłek, chwilę wytchnienia a także nocleg.

Odwiedzając Dolny Śląsk wiele satysfakcji zaznają miłośnicy kolarstwa górskiego i turystyki rowerowej. Sudety słyną ze wspaniałych szlaków rowerowych. Góry Izerskie wydają się wręcz stworzone do zwiedzania ich z perspektywy rowerowego siodełka, oferując łagodne, odsłonięte wzniesienia, szerokie szutrowe drogi i przepiękną panoramę pobliskich Karkonoszy. Znaleźć w nich można doskonale oznaczone trasy przeznaczone tak dla rodzinnych wycieczek, jak i bardziej dla bardziej wytrawnych miłośników turystyki rowerowej. Wspaniałe możliwości w tym względzie oferują także Rudawy Janowickie, Góry Sowie, Bystrzyckie, Orlickie czy Masyw Śnieżnika.

Osoby preferujące spokojniejsze szlaki, niekoniecznie pnące się po górskich szczytach, znajdą na Dolnym Śląsku coś dla siebie. To dla nich przygotowano wiele interesujących tras krajoznawczych. Na szczególną uwagę zasługują szlaki: 'Liczyrzepa' w Zachodnich Sudetach, Dolina Bobru malowniczo wiodąca wzdłuż rzecznych meandrów, 'Obwodnica Jeleniogórska", łącząca atrakcje Kotliny Jeleniogórskiej, Europejski Szlak Cysterski, czy też 'Trasa Podziemnych Atrakcji" wiodąca do miejsc, gdzie pod ziemią skrywane są różne tajemnice regionu.

Również miłośnicy innych form aktywnej turystyki mogą poczuć się na Dolnym Śląsku usatysfakcjonowani. Ulubionym miejscem wspinaczy skałkowych są Rudawy Janowickie i Sokoliki. Wytrawni wspinacze zdobywają też strome ściany Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych, czy Śnieżnych Kotłów w Karkonoszach. Oblegane przez amatorów wspinaczki skałki znajdziemy niemal w całych Sudetach.

Swoje pasje realizować mogą w dolnośląskich przestworzach miłośnicy sportów lotniczych, szczególnie na słynącej ze sprzyjających awionautom warunków Górze Szybowcowej w okolicach Jeleniej Góry. Swoje atrakcyjne 'miejscówki" mają także speleolodzy, amatorzy konnej jazdy (słynna w Europie stadnina przy zamku Książ koło Wałbrzycha), czy wędkarze. I tak na przykład na pstrąga zasadzić się warto na Ziemi Kłodzkiej, na troć wędrowną - na Rzece Kwisie. Na amatorów wędkowania czeka wiele przygotowanych łowisk komercyjnych, które rzadko opuszcza się z pustymi rękami.

Godną uwagi atrakcją Dolnego Śląska jest możliwość przeżycia przygody przy poszukiwaniu skarbów i tajemnic, zarówno takich jak poszukiwanie złota i jego wypłukiwanie ze złotonośnych strumieni Gór Złotych i Kaczawskich, jak i zagłębianiu się w tajemnice II wojny światowej, ukryte w sztolniach Gór Sowich.

Interesującą dla miłośników aktywnego wypoczynku jest także oferta zimowa regionu. Nieodzownie łączy się ona z narciarstwem, głównie zjazdowym. Do największych dolnośląskich ośrodków sportów zimowych należą Szklarska Poręba i Karpacz w Karkonoszach oraz ośrodek Czarna Góra na Masywie Śnieżnika i Zieleniec w Górach Orlickich. Oprócz odpowiednich warunków naturalnych jest tam odpowiednia infrastruktura, zaplecze do obsługi ruchu turystycznego i wiele kilometrów tras o różnym stopniu trudności.
Poza wymienionymi istnieje szereg mniejszych ośrodków narciarskich i snowboardowych. Wśród wielu mikrostacji narciarskich funkcjonujących w regionie warto wspomnieć rozwijające się dynamicznie ośrodki w Świeradowie Zdroju, Dziwiszowie, Łysej Górze, Kamienicy koło Stronia Śląskiego, czy też oferujące atrakcyjne stoki stacje w Górach Sowich. 
Zbocza Sudetów oferują także wspaniałe warunki dla uprawiania biegów narciarskich. Na położonej w Górach Izerskich Polanie Jakuszyckiej jest rozgrywania największa w Polsce impreza narciarska przyciągająca uczestników niemal z całego świata - Bieg Piastów. Popularnym miejscem wśród narciarzy są także okolice Sokołowska w Górach Suchych, a na biegowe wycieczki świetnie nadają się leśne ścieżki Gór Orlickich i Bystrzyckich. Właśnie tam, w okolicach Dusznik Zdroju znajduje się popularna wśród biegaczy Jamrozowa Polana ze stadionem biatlonowym. Do szczególnie atrakcyjnych szlaków narciarskich należą wspaniałe trasy wokół Czarnej Góry, Masywu Śnieżnika i przez pierwotne puszcze Gór Bialskich, malowniczo prezentują się też szlaki wytyczone w górach Bardzkich i Sowich.

Wyjątkowe warunki klimatyczne w połączeniu ze źródłami wód leczniczych oraz urokami górskiego krajobrazu sprawiły, iż na Dolnym Śląsku powstały znane i cenione miejscowości uzdrowiskowe. Uzdrowiska, a jest ich w regionie jedenaście, szczycą się wyjątkową urodą architektury harmonijnie wkomponowanej we wspaniałe górskie krajobrazy. Stwarzają swoim gościom szerokie możliwości wypoczynku, ale przede wszystkim kuracji w oparciu o istniejące tu zasoby przyrodolecznicze. Specyficzny klimat oraz mineralne i lecznicze wody wspomagają leczenie całej gamy różnych schorzeń. Dolnośląskie kurorty słyną ponadto z bogatego życia kulturalnego, którego symbolem jest najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie - Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju. Z tych powodów uzdrowiskowe miejscowości Sudetów od setek lat są celem wizyt i wypoczynku rzesz turystów i kuracjuszy.

więcej informacji tutaj