Okolica to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski Pogórze Izerskie u stóp Sudetów Zachodnich.
Położony w zacisznej zielonej dolinie gościniec otaczają pełne zwierząt, bogate w grzyby i jagody zalesione wzgórza, z których rozpościera się widok aż na Karkonosze. Wokół wielka liczba zabytków: zamki, dwory, kościoły i stare miasteczka, pozostałość bogatych czasów kiedy w okolicy wydobywano złoto.
Wieś Płóczki Górne słynie ze złóż najpiękniejszych w Europie agatów. Biegną tu liczne szlaki dla turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Naszym gościom polecamy wizytę w oddalonej o ok. 25 minut jazdy stadninie koni islandzkich punktur.
Wspaniałą atrakcją są spływy kajakami lub pontonami po pobliskim Bobrze. Miłośnicy spędzania czasu nad wodą mają w zasięgu do 20 km malownicze zalewy Pilchowicki i Złotnicki.
Dużą popularnością pośród gości cieszą się organizowane na zamówienie wycieczki kultowymi Land Roverami po okolicznych malowniczych bezdrożach.
Zimą gościniec staje się doskonałym punktem wypadowym dla miłośników sportów zimowych, mających stąd jedynie nieco ponad 30 km do Stoku Izerskiego w Świeradowie Zdrój z najnowocześniejszą w Polsce koleją gondolową.
Zamek Grodziec to niepowtarzalny zamek z klimatem, położony na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu 389 m n.p.m. jedna z największych atrakcji na Pogórzu Kaczawskim.
Tajemnicze skarby, spotkania z duchami, turnieje rycerskie, legendy i opowiadania o ludziach żyjących przed wiekami, spotkania z folklorem i kuchnią regionalną to tylko część atrakcji, które czekają na odwiedzających po przybyciu na zamek.
Wspaniałe krajobrazy Karkonoszy, Gór i Pogórza Kaczawskiego widziane z góry zamkowej pozostawią u Państwa niezapomniane wrażenia.
Historia zamku we Wleniu to ponad 850 lat dziejów murowanej siedziby obronnej. Jednak już około 200 lat wcześniej pojawiły się tu pierwsze wczesnośredniowieczne fortyfikacje.
Założeniem obronnym, które poprzedzało murowany zamek i – według ustaleń archeologów funkcjonowało już w X wieku – był bowiem gród , który zlokalizowany był przede wszystkim na południe i zachód od górującej nad dzisiejszym Wleniem Góry Zamkowej.
Wulkaniczne wzniesienie w kształcie stożka. Wzniesienie o dość stromych zboczach, z wyraźnie podkreślonym wierzchołkiem, wznosi się samotnie w środkowozachodniej części Wysoczyzny Ostrzyckiej, wyraźnie odróżniając się od płaskiego krajobrazu. Wzniesienie o zróżnicowanej budowie geologicznej, zbudowane z wulkanitów mioceńskich stanowiących część rdzenia dawnego wulkanu tarczowego wypełnionego lawą oraz pokrywy lawowej o zasadowej lawie.
Zapora Pilchowice (niem.: Bobertalsperre Mauer, Talsperre Mauer, także Mauertalsperre) – druga co do wysokości (po Solinie) i druga co do czasu powstania zapora wodna w Polsce. Zbudowana przez firmę B. Liebold & Co. AG (Holzminden/Berlin) pod kierownictwem Alberto Cucchiero, według projektu profesora Otto Intze oraz dr. Curta Bachmanna. Ponadto jest to najwyższa w obecnej Polsce zapora kamienna oraz łukowa. Powstała na rzece Bóbr w latach 1904–1912 w celu ochrony przed powodziami.
Wieża książęca w Siedlęcinie jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Bez wątpienia jest także największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu w naszym kraju. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia Henryka I jaworskiego.
Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura – sir Lancelocie z Jeziora (jedyne zachowane takie na świecie).
Istnieją hipotezy, że pierwszym założeniem obronnym na górze Chojnik był gród plemienia Bobrzan. Na pewno w drugiej połowie XIII wieku Bolesław ŁysyRogatka wzniósł tu dwór myśliwski o cechach obronnych, który pod koniec XIII wieku rozbudował go Bolko I Surowy. Kiedy do władzy w księstwie świdnickojaworskim doszedł Bolko II, stworzył potężne mocarstwo, które w czasie swojego panowania umocnił wieloma zamkami. Za jego czasów, prawdopodobnie około 1355 roku, wzniesiono również zamek na Chojniku zastępując wcześniejszy dwór.
Kościół Pokoju w Jaworze jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. W roku 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kościoły Pokoju powstały w II poł. XVII wieku w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (16181648). Naciskany przez protestancką Szwecję katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń na podległych mu terytoriach — w Głogowie, Jaworze oraz Świdnicy.
Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 roku kiedy to książę legnicki Bolesław II Łysy zwany Rogatką stwierdza „castro nostro”. Jednak samo powstanie zamku gotyckiego wiąże się z panowaniem jego syna, Bolka I. Za jego panowania zostaje on otoczony potężnymi kamiennymi murami obronnymi wraz z systemem bram, oraz wzniesiono murowane budynki mieszkalne. W tym okresie powstaje wieża dziobowa. Jest ona jedynym przykładem tego typu budowli w Polsce. Jej wysokość wynosi dziś 25 m.
obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha (Czocha), gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków (1329: castrum Caychow), przed 1945 Tzschocha.
Zamek posadowiony jest na gnejsowych skałach należących do metamorfiku izerskiego. Najstarszą część stanowi, stojący przy głównych bramach (istnieją dwie, starsza dolna i nowa górna), stołp – później obudowany częścią mieszkalną. Z części mieszkalnej najstarszy jest północny fragment.
Z pierwotnego gotyckiego grodu biegiem wieków został przebudowany na rozległy bogato zdobiony zamek renesansowy z obszernymi zbiorami o niezmiernej wartości historycznej i artystycznej. Historycznie cenne są również domy przed zamkiem. Już w 1800 roku na zamku Frýdlant otwarto pierwsze zamkowe muzeum w Europie Środkowej. Ekspozycja: Kuchnia zamkowa, czynny piec i grill, naczynia miedziane i cynowe.
Od 1995 roku także wystawa fajek.
Położone nad Nysą Łużycką na granicy z Polską, w Łużycach Górnych. Jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem Niemiec[1], szóste co do wielkości miasto Saksonii - po Lipsku, Dreźnie, Chemnitz, Zwickau i Plauen. Siedziba biskupów: ewangelickiego i katolickiego. Dawniej tworzyło jedno miasto wraz ze Zgorzelcem, dzisiejszym miastem położonym w województwie dolnośląskim. Görlitz jest jednym z niewielu niemieckich miast tej wielkości niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych.
Wszyscy turyści wybierający się w Karkonosze koniecznie powinni zaplanować wizytę w jednej z największych atrakcji regionu – Termach Cieplickich. Park wodny mieści się w Jeleniej Górze, a jego oferta skierowana jest do wszystkich wielbicieli zabaw wodnych, którzy lubią aktywnie spędzać czas.
Gościniec Pod Zielonym Jajem
59600 Lwówek Śląski,
Płóczki Górne 102,
gosciniec@podzielonymjajem.pl, tel.: 00 48 607 200 200
Dla użytkowników GPSa:
deg° min' sec.dd" N51°05'15,56" E15°32'03,57"
deg° min.dddd ' N51°05,2593' E15°32,0594'
deg.dddddd° N51,087655° E15,534323°